Kredi Ön Onayı Nedir, Neleri Etkiler

Hepimiz ev, araba almak ya da evimiz ve yeni beyaz eşya ve mobil ya almak isteriz. Bunun içinde elimizde toplu para gerekir. Başvurduğumuz tek adres ise bankalar olur. Bugün özellikle kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte kolaylıkla kredi çekebiliyor. Başlarda kredi kullanmak için şubeye gitmek gerekirken şimdilerde ise şubeye gitmeye gerek kalmadan cep telefonuyla ya da internet bankacılığı vasıtasıyla kredi başvurusu yapabiliyoruz. Böylece kredi ön onay sorgulama işlemini de yapmış olursunuz.

Kredi Ön Onayı Nasıl Verilir?

 

 

Kredi ön onayı nedir? Bankalar her döneme ait kredi çeşitleriyle ilgili kampanyalar ve faiz oranları belirlerler bu yüzden müşteri çekinmek ve kredi kullandırmak için çeşitli reklam ve tanıtım çalışmaları dahilinde cep telefonları ve internet vasıtasıyla sizleri bilgilendirirler. Bu sayede cep telefonumuza gelen mesajlar vasıtasıyla ya da internetten online olarak kredi başvurusu yapabiliyoruz. Bu yapılan kredi başvurularında eğer kredini onaylanırsa bankaya gitmeden kredi ön onayı almış olursunuz. Banka size krediniz onaylanmıştır mesajını gönderirken sizin kredi puanınızı ve ödemelerinizi kontrol ederek sizin limitinize göre kredinizi onayla veya reddeder.

Ön Onay Olan Kredi Çıkar Mı?

 

Eğer kredi başvurunuz olumlu sonuçlanırsa bankaya gittiğinizde kullanacağınız kredi büyük bir ihtimalle onaylanmış ve olumlu sonuçlanacaktır. Çünkü ilk aşamada banka aslında kredinin onaylandığını ve geri kalan işlemlerin evrak ve imza gerektirdiğini belirtir. Bankaya gittiğinizde kredi ön onayınızı gören banka personeli sizden maaş bordrosu, kimlik bilgisi ister. Sizin kredi puanınızı ve banka geçmişinizi kontrol ettikten sonra banka genel merkezinden verilen ön onay dahilinde kredinizi sizlere gerekli imzaları attırdıktan sonra verir.

 

 

Kredi kullanacak kişi için bankalar sizin ödeyip ödeyemeyeceğinizi maaş durumuzu tespit ederek krediye gerekli onayları verir. Kirada olup olmamanız kredi kartlarına olan ödemelerinizin düzenli olup olmaması daha önce bankaların kara listesine girmemiş olmanız sizler için banka tarafından mutlaka değerlendirilmektedir. Kredi onaylandıktan sonra aylık taksit tutarınızı ve kaç ay kullanacağınıza göre banka size düzenleme yapar. Kredi faiz oranı kullandığınız kredinin miktarına göre uygulamaktadır.

Hangi Kredi Türlerinde Ön Onay Verilir?

 

Hangi kredi türlerinde ön onay verilir ; Kullanmak istediğiniz kredi türüne göre banka sizlere olumlu ya da olumsuz mutlaka bilgilendirme yapar. Sizlere ona göre bankadan kredinizi kullanabilirsiniz. Bu krediler ev kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi birçok kredide ön onay verilir. Ancak konut kredisinde tutarlar yüksek olduğundan dolayı bunun için şubeye gitmeniz gerekebilir.

Bunun haricinde bankalar kobiler yani küçük işletmeler için kullandırdığı krediler içinde cep telefonundan ya da internetten ön onay verebilir. Ancak kobilere verilen ticari kredilerde işletmelerden 1 yıllık gelir gidere tablosu ve kefillik istenebilir. Bu tip durumlarda banka başvurular esnasında müşterilerini şubeye yönlendirebilir. Kesin olarak kredi için olumlu olumsuz dönüş yapamayabilir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir