Kredi Puanınızı Düzeltmenin 6 Altın Kuralı

Kredi çekebilmek için ilk olarak kredi notunuzun yüksek olması lazım. Kredi notunuz düşük olduğu sürece kredi çekebilme olasılığınız da o ölçüde düşük olur. Kredi Kayıt Bürosunda toplanan verilere göre kişilerin kredi notları belirlenir. Kredi notları 5 risk derecesine göre sıralanır. En riskliden çok iyiye kadar yapılan bir sıralamayla kişiler kredi notuna göre sınıflandırılmış olur. Tek kriter olmamasına rağmen genellikle, kredi notu ilk iki derecedeyse – en riskli ve orta riskli – kredi başvurunuz otomatik olarak reddedilecektir. Bun yüzden de kredi notunun yükseltilmesi lazım. Bunun için bazı kredi notu yükseltme taktikleri vardır.

 

 

  1. Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Kredi puanı 5 derece üzerinden sınıflandırılıyor. Kredi puanı kaç olmalı? diyorsanız ilk olarak kredi puanının 0-1900 arasında değiştiğini bilmeniz gerekir. En riskli olarak değerlendirilen ilk grupta kredi puanı 1-699 arasında değişiyor. İkinci grup yani orta riskli grup da kredi alabilme konusunda olumsuz değerlendiriliyor. Bu grupta yer alanların kredi notu 700-1099’dur. İlk iki grubun kredi alabilme olasılığı çok düşüktür. Üçüncü grup ise daha avantajlı olup 1100-1499 arasında puanlandırılır ve az riskli olarak değerlendirilir. İyi ve çok iyi gruplarını puanları ise uygun olarak 1500-1699 ve 1700-1900’dür. Bu gruplar, doğal olarak, en avantajlı gruplardır.

 

  1. Borçlarınızı Aksatmadan Ödeyin

Borçlarınız ödenmemesi kredi puanınızı olumsuz etkileyen şeylerin başında gelir. Herhangi bir bankaya olan kredi borcunuz varsa borç taksitlerinizi zamanında ve düzenli olarak ödemeye çalışın. Sadece kredi borçlarınız değil, kredi kartı ödemelerinizin de zamanında yapılması kredi notunuzu olumlu etkiler. Bunu yanı sıra elektrik, su, internet faturası gibi borçlarınızı biriktirmeden düzenli ödemek kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır.

 

  1. Bankalardan Kaçmayın

Kredi kartınızın olmaması borcunuzun olmaması anlamına gelse de kredi puanınızı olumlu etkilemez. Çünkü kredi kartları borç ödemedeki istikrarınızın göstergesidir. Bunun yanı sıra fatura ödemelerinizi de otomatik ödeme talimatları vererek bankanızdan yapmaya çalışın.

 

 

  1. Sık Sık Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Her kredi başvurunuz onaylanmayabilir ve onaylanmayan bu başvuruların hepsi kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden de onaylanmamış kredş başvurusunun hemen ardından yeni bir başvuruda bulunmayın. Kredi başvurunuzun olumsuz olarak değerlendirilmesine neden olan şeyleri ortadan kaldırmaya çalışın. Bu nedenle de yeni başvuru için biraz süre geçmesini bekleyin.

 

  1. Gereksiz Hesapları Kapatın

Kredi notunu olumlu etkileyen şeyler arasında vadeli veya vadesiz hesaplar, kredi kartlarının kullanımı vardır. Fakat kullanmadığınız hesaplar kredi notunuzun olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Bu yüzden de böyle hesaplar ve kartlar varsa kapatın.

 

  1. Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notunun yükselmesi için çok uzun sürelerin geçmesine gerek yok. Genellikle, gerekli önlemleri aldığınızda en fazla 6 aya kadar bir süre geçtikten sonra kredi notunuz yükselir. Kara listeye düşenler içinse bu durum farklıdır ve 2 yıla kadar uzayabilir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir