Kredi Sicilimi Nasıl Düzeltirim?

Günümüzde bireylerin geçim derdi içerisinde yardımcı olan banka işlemleri ve banka kredileri son derece önem taşımaktadır. Gelir ve gider dengesinin kaybolduğu zamanlarda ya da borçların biriktiği zamanlarda ortaya çıkan banka kredileri ya da kredi kartları, bireylerin rahatlamasına yardımcı olurken aynı zamanda da maddi durumlarını bir düzene sokmaktadır. Ancak bankadan yapılan işlemler sonrasında düzenli ödeme sağlanmadığında ortaya çıkan kredi sicili durumu ise bireylerin çok dikkat etmeleri gereken noktalardan bir tanesi olmak ile birlikte banka ilişkilerinin bozulmaması adına son derece önem taşımaktadır. Kredi sicili bozulan bireylerin ise düzeltmeleri adına uygulamaları gereken birkaç yöntem bulunmaktadır.

Sicil Affı En Kestirme Yol

Kredi sicilini düzeltmek isteyen bireyler adına devletin belirli zamanlarda çıkardığı sicil affı en kestirme yollardan bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Bozulan ve uzun süre kredi borcunu ödememekten kaynaklanan kredi sicilleri, kolaylıkla düzeltilemeyen, kredi kayıt bürosuna uzun bir süre ile işlenen kötü durumlar olarak ifade edilebilmektedir.

Ancak devlet tarafından oluşturulan kredi sicil aflarında, bireylerin belirli bir süre ile başvuru yapmaları daha sonrasında ise kredi sicillerinin temizlenmesi olası hale getirilmektedir. Bu durum ise kredi sicili ile ilgili problem yaşayan bireyler adına son derece pratik bir işlem olmak ile birlikte aynı zamanda bireylerin banka ile yaşadıkları kötü durumları da en iyi şekilde aşmalarına destekçidir.

Sicil Temizlenme Süresi

Kredi sicilini düzeltmek isteyen bireylerin öncelikli olarak, banka ödemelerini düzene sokmalarında, özellikle banka kredileri varsa her ay düzenli ödemelerinde fayda bulunmaktadır. Daha sonrasında ise belirtilmelidir ki düzenli yapılmayan işlemler ve beraberinde gelen kredi sicili düşüklüğü 5 yıl süre ile bireyin siciline işlenmektedir. Beş yıl boyunca kredi çekmek ya da kredi kartı almak isteyen bireyler, sicillerine işlenmiş olması nedeniyle hiçbir bankadan onay görmemektedirler. Bu durum ise devlet tarafından sicil affı çıkmadan kolaylıkla düzeltilememektedir. Birey yalnızca bu süreç içerisinde tüm kredi ödemelerine ve işlemlerine dikkat ederse, 5 yılın sonunda sicil kaydı kalktığında tüm bankalardan yüksek kredi notu ile birlikte işlem yapabilmektedir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir