Kredi Sicilimi Nasıl incelerim?

Biriken kredi ve kredi kartı borçları yüzünden, kredi sicili birçok kişinin kabusu olmuş durumda. Bu dertlerle muzdarip kişiler bankaların kara listelerine girmiş durumdalar. Haliyle kredi çekmeleri ve kredi kartı sahibi olmaları güçleşiyor, hatta imkansız bir hala gelebiliyor. Peki, kredi sicili sorgulama nasıl gerçekleştirilir? Sorusunun cevabından önce kredi sicilinin, kredi notundan farklı olduğunu unutmayın. Kredi sicili, bireylerin geçmişten bugüne kadar tüm kredi işlemlerinin geçmişini içermektedir. Silinmesine de olanak yoktur.

Kredi Sicili Öğrenme

Kredi sicili, tam anlamıyla banka kara liste sorgulama işlemi değildir. Bu sebeple alakadar olacağınız kurum özel ya da devlet bankaları değil, Merkez Bankası’dır. Yani kredi sicilinizi Merkez Bankası’ndan öğrenebilirsiniz.

Aslında kişileri kara listelere alan da bankalar değil, Merkez Bankası’dır. Ödeme aksaklıklarınızdan dolayı bankalar sizi Merkez Bankası’na ihbar eder. Kara listeye alma ya da kredi notu verme işlemlerini Merkez Bankası gerçekleştirir.

Kredi işlemlerinizle olan geçmişi, yani sicilinizi bankalar da size kabaca yöneltse de, esas detaylı bilgileri alabileceğiniz yer Merkez Bankası’dır. Bu konuyla geçmişten günümüze kadar olan tüm hareketlerinizi (ödenemeyen ya da geç ödenen taksitler, reddedilen ya da onaylanan talepler, kredi kartlarıyla ilgili durumlar vs.) öğrenmenize olanak tanır.

Hangi Yolla Kredi Sicilimi Öğrenebilirim?

Kredi sicilinizi görmek ya da detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız bunu Merkez Bankası’na dilekçe vererek sağlayabilirsiniz. Merkez Bankası’nın idari birimine yazacağınız dilekçe örneklerine de kurumun web sitesinden ya da internette aratarak ulaşabilirsiniz. Yapacağınız bu işlem aynı zamanda banka kara liste sorgulama işlemi içinde geçerlilik taşır. Sicilinizin temiz ya da bozuk olma durumuna göre kara listede olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz. Ayrıca bunun bankanızda size yardımcı ve yönlendirici olabilir.

Kredi Sicili Temizlenebilir Mi?

Kredi sicilinizin bozulmanıza sebebiyet vermeden önce, borçlarınızın sorun teşkil edecek seviyelere ulaşmamasına özen gösterin. Düzenli ödeme sisteminiz bozulmuş olsa bile bankanız size çeşitli erteleme ya da yapılandırma seçenekleri sunabilir. Sizde bu yönde talepte bulunabilirsiniz. Aksi halde borçlarınız yasal takibe girip, sicilinize işlediyse sildirmenin bir yolu yok.

1 Yorum

  1. Kara listedeyim yasal takipte olduğum için hiç bir bankadan onay çıkmıyor. Ben ve benim gibi bir çok insan aynı durumda ve sanal ortamda olsun gerçek hayatta olsun tefeciler dolandirilar sahtekarlar bunu fırsat bilerek milletin kanını emiyor. .yani biz intiharmi edelim bu nasıl bir sistem. Hirsizlikmi gaspmi dolandiricilikmi yapalım o dereceye geldik artık bu nasıl bir adalet. Sanki bankadan milyarlarca harcama yaptık 3 ay gecikmeyle kara listeye düştük. .şimdi bakıyorum 3 ay ertelemeli krediler sunuyorlar ama borcumuzu 3 ay odeyemedik diye kara listedeyiz bu ne lahana turşusu. .Rabbime havale ediyorum kul hakkı olarak şu aziz mübarek günde

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir