Kredi Sigortasının Kurtarıcı Olduğu Durumlar

Son günlerde hayat kurtarıcılarımız olan kredilerin, vefat ve işsizlik durumlarında ne olacağı sorusu herkesin aklına gelmiştir. Böyle durumlarda güvence olan kredi sigortası pek çok durumda kurtarıcı haline gelmekte. Kredi sigortası nedir ve avantajları nelerdir inceleyelim.

Kredi Sigortası: Kredi almış kişinin tahsilat yapamayacak duruma geldiğinde gelirini koruyan sigortaya denir. Kredi sigortası vefat, tam maluliyet ve işsiz kalma durumlarında devreye girerek alıcının kredi taksitlerini öder.

Sigorta yapılabilecek krediler: Alıcılar bireysel ihtiyaç kredilerini, taşıt ve mortgage kredilerini sigortalatabilirler.

Sigorta alabilecek kişiler: 18 yaşından büyük ve 60 yaşından küçük herkes kredi sigortası alabilir.

Kredi sigortası nasıl ödenir? Kredi sigortaları peşin veya taksitli şekilde ödenebilir. Aynı zamanda kredi sigortası hesaptan ödenebileceği gibi kredi kartı ile de ödenebilir.

Kredi Sigortası primleri: Sigorta primleri kişiye özel olmakla birlikte yaşa, teminat tutarına, kalan kredi vadesine ve aylık kredi faiz oranına göre değişiklik gösterebilir.

Kredi Sigortası Avantajları:

Yaşam kaybı durumlarında tazminat sigorta şirketi tarafından ödenir. Ödenmiş borçlarınız tazminattan düşüldüğünde oluşan bakiye kanuni varislerinize ödenmektedir.

Tam maluliyet durumlarında teminat sigortalı kişiye ödenir.

İşsizlik durumunda kredi taksitleriniz güvence altına alınır ve taksitleriniz ödenir.

Kredi kullandığınız zaman, aylar ile azalan teminat hesaplaması yapılır böylece daha düşük prim ödemeleri yaparsınız.

Ödediğiniz primler vergi matrahınızdan düşülür.

Sigorta süresi kredi vadeniz ile uyumludur. Bu sayede yıllık ödemelerinizi ayarlayabilirsiniz.

Kredi Sigortası Zorunluluk: Kredi sigortası yaptırmak zorunlu değildir ancak bankalar iki tarafı da korumak için sigorta yaptırmamanız durumunda kredi alamayacağınızı söyleyebilirler.

Kredi Sigortası Maliyet: Kredi sigortası maliyeti alınan krediye göre değişmekle birlikte bireysel ihtiyaç kredileri için yıllık 50-100 TL, mortgage ve konut krediler için yıllık 450-550 TL, taşıt krediler için ise 100-400 TL arasında değişmektedir.

Kredi Sigortası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kredi sigortası alırken, sigorta şirketleri vefat durumu ödemelerinde sadece kaza sonucu ölümleri kapsıyor olabilir. Kronik bir rahatsızlık durumunda sigorta şirketi ile konuşmak faydalı olacaktır. Sözleşmeler muhakkak okunmalı ve hastalık durumlarında olabilecek fiyat farklılıkları öğrenilmelidir. Bunun yanında, kredi sigortası iptali için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına dilekçe yazmalısınız. İptal talebiniz, sigortanın isteğiniz dışında yapılmış olması ve toplam borcunuza yansıtılmış olduğu durumlarda geçerli sayılabilir. Rızanız ile yapılmış sigortalar için ise prim ödeme belgeleriniz ile sigorta şirketine başvurabilir, imzaladığınız poliçede yer alan şartlara göre kredi sigortanızın iptalini isteyebilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir