Kredi Yapılandırma Şartları

Herhangi bir bankaya kredi için başvurdunuz ve krediniz onaylandı, aldığınız bu krediyi yavaş yavaş ödemeye başladınız. Ancak kredi eskiye göre sizin için en cazip şartları sağlayamıyorsa veya borcunuzu ödemekte güçlük çekiyorsanız işte burada karşınıza en iyi alternatif olarak kredi yapılandırma uygulaması çıkıyor. Peki bu kredi yapılandırma işlemi nedir ve nasıl olur? Aşağıdaki makaleyi okuyarak bunun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Ne Demek?

Diyelim bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz. Ancak bir zaman sonra bu kredi sizin koşullarınızı sağlamayacak duruma geldi. Bu durum karşısında bankanız ile görüşüp gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Yapılandırma oranları, günümüzdeki oranlardan farklı olduğu için öncelikle bankanızdan yapılandırma oranları hakkında bilgi edinmelisiniz. Eğer bankanın size sunduğu oran sizin şu an için ödemekte olduğunuz kredi koşullarından daha uygunsa yeni oranlara göre kalan borcunuz yeniden kontrol edilerek yapılandırılmaya alınır.

Bankanız eğer talebinizi reddederse başka bankalardan borç transferi talebinde bulunma hakkınız vardır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Olur?

Şimdi kısaca size bu konu hakkında bilgi verelim. Yeniden yapılandırmaya karar vermeden önce bilinmesi gereken bir kaç önemli noktalar vardır;

  • Kalan borç miktarı
  • Faiz oranları arasındaki fark
  • Ödemekte olduğunuz taksit tutarı
  • Toplam kredi maliyeti

Bu maddeleri dikkate alarak yapacağınız iyi bir hesap sonrası yapılandırma yapmanın gerekli olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Buna ek olarak aynı bankada da yapılandırma yapmanız mümkün. Borçlarınız ödenmediği zaman bankalar zaten yapılandırma yapmaya açıktırlar. Bu sayede hem onlar alacakların tahsil ederler hem de siz daha küçük taksitlerle bütçenizi çok fazla zorlamadan ödeme yapmış olursunuz.

Borç Transferi Nasıl Olur?

Borç transferinin amacı genellikle bir kaç bankaya dağılmış borçlarını tek bir bankada toplamaktır. Eğer sizin de birbirinden farklı ödeme tarihleri olan ve bütçenizi aşan birden fazla kredi veya kredi borcunuz varsa bu yöntemi değerlerndirebilirsiniz.

Transfer esnasında borçların bulunduğu bankalardan alınan destek ile diğer borçlar kapatılır. Böylelikle borçlarınızı ve taksitlerini tek bir günde ve belli bir miktarda ödeyebilirsiniz. Tabi bu borç transferi de cebinizden çıkan toplam maliyeti arttıracaktır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir