Kyk (Kredi Yurtlar Kurumu) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

KYK Kredi Borcum Ödenmez İse Ne Olur?

KYK borcu 4 yıl süresince 12 ay olarak ayrıca her bir ay düzenli olarak seçilen gün içinde yatırılan öğrenim kredisi ve her yıl da üniversite dönem başında yatan harç kredisi olarak 2 farklı borç türüdür.4 yıl içinde sürekli alınan bu harç kredisi ve öğrenim kredileri, beyaz eşyaya endeksli tefe tüfe oranları ile ya da okul sonrası mezun olunduktan 2 yıl sonra geri ödeme planı bulunmakta ve ilgili vergi dairesi tarafından borçlulara iletilmektedir. Aslında normal şartlarda KYK ödeme şekli 3 ayda 1 ödeme planı ile hazırlanıp borçlu kişilere iletimde bulunulmuştur.

 

Ödenmeyen taksit ya da borç tutarı geçen her zaman dilimi süresince faize binmektedir. Bu nedenle elinize imkânlar geçtiği sürece, KYK kredi borçları ödemenizi muhakkak yapmanız size fayda sağlayacaktır. Ödenmeme durumu gerçekleştiğinde öncelikle vergi dairesi tarafından ilk olarak size ihtar name gelecektir ve ardından ise haciz işlemleri başlayacaktır. Eğer bir devlet memuru iseniz ya fa kamu da herhangi bir görevde bulunuyorsanız bu haciz işlem sonrası ödeyeceğiniz tutar faizi ile taksitlere bölünerek maaşınıza her ay yansıyacaktır.

Maaşım veya üzerime olan herhangi bir gelir yok diyorsanız, üzerinize kayıtlı mülk ya da taşınmazlara maalesef ki haciz işlemleri uygulamaya girecektir. Ayrıca en kötüsü ise, bu işlemlerdeki tüm masraf ve avukatlık ücretleri de size yansıtılacaktır. Bu sebeple KYK borcunuz ödenmezse daha büyük problemler meydana gelecektir. Devlet kayıtlarında gözükme sebebi ile bir gün mutlaka karşınıza çıkıp size yansıyacaktır. Bu durumda herhangi bir borç silme işlemi de olamayacaktır. Ancak 2 yılda bir çıkan vergi kanunu ile borcunuzu daha iyi bir şartlar altında ve daha az faiz oranları ile ödeyebilirsiniz. Bu durum vergi affı ile yapılandırılan KYK borcu denemesi 2 ay aralığı ile ayrıca 18 taksit ile ödenebilmektedir.

Öğrenim Borcunu Ödeyemeyenlere Kötü Haber

Maalesef ki kapınıza dayanan hacizler ile uğraşabilirsiniz. Yukarıda da uzun uzun bahsettiğimiz üzere herkesin üzerine düşen borç ve ödemesini gerçeklestirmemesi takdirinde başına gelecek olan bir çok sorun ve adına açılacak olan bir çok kara liste bulunacaktır. Ayrıca bu durumlar geçici olmayacaktır, 10 yıl sonra da 30 yıl sonra da ödenmediği sürece üzerinde görülecek ve karşılaşacağı bazı zorluklar da olacaktır.

O nedenle hiç bir duruma karşı maruz kalmak istemiyorsanız eline geçen her bir fırsatı ertelemeden değerlendirin ki borçlu kalmayın faizli yatırımlarınız olmasın. Borcunuzu ödeyip rahata kavuşmayı üzerinden bir yükün kalkmasını kim istemez? Bunlar için önem gerekli çaba sarf etmeli ve sağlam bir para biriktirilip yatırılmalı. Hiç bir zaman bankalara borçlu kalmayınız, sizden istenilen gün ve ay süresin de ödemenizi gerçekleştiriniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir