KYK Öğrenim Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KYK Öğrenim Kredisi, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yükseköğrenim görmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri maddi açıdan desteklemek için verilen bir borç paradır. Bu krediden ön lisans ile lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanabilir.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

 

 

KYK öğrenim kredisine başvurma koşulları ; KYK öğrenim kredisi ve KYK bursuna (ki bu bursun diğer adı Başbakanlık bursudur) aynı anda ve aynı form üzerinden başvurulmaktadır. Kredi / burs başvuruları KYK’nın internet sitesinden yapılmaktadır. Okula yeni kayıt yaptıracak öğrenciler ile ara sınıfta okuyan öğrenciler başvurabilirler.

Kredi / burs başvuruları genellikle Temmuz veya Ağustos ayarında yapılmaktadır. Özel üniversitede veya vakıf üniversitelerinde de okuyan öğrenciler bu burs ve krediye başvuruda bulunabilirler.

KYK Öğrenim Kredisi ve KYK Bursu Arasındaki Fark Nedir?

Burs, ihtiyaç sahibi olan öğrenciye karşılıksız olarak verilmektedir. Yani geri ödemesi bulunmamaktadır. Ancak öğrenim kredisi ise geri ödemeli bir borçtur.

Öğrenciler, öğrenim kredisini almak zorunda değildir. Eğer öğrenim kredileri çıkmış olsa bile öğrenci e-devlet’ten sözleşmeyi onaylanmadığı takdirde kredi işlemleri yapılmayacak yani öğrencinin kredisi onaylanmayacaktır.

Öğrenim Kredisi ve KYK Bursu Süresi

 

 

En merak edilen sorulardan biri olan KYK bursu kaç ay veriliyor, sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz. KYK bursu veya kredisine müracaat edip onaylandıktan sonra öğrenim süresi boyunca verilmektedir. Ancak başarısız olunması, okulun bırakılması, okuldan çıkartılma veya geçici uzaklaştırma alınması, kayıt dondurma, öğrenim görülen kurumun kapatılması, kurumun yurtlarından süresiz olarak çıkartılma cezası alınması, kesin hüküm ile mahkum olunması gibi durumlarda burs kesilmektedir. Kredi kesilmesi durumu ise bu maddelere ek olarak asgari ücret ile bir yerde çalışma maddesi de yer almaktadır.

Öğrenim Kredi Ödemesi Ne Zaman Başlar?

Kredi ödemesi, kredi kullanan öğrencinin okulundan mezun olmasından iki yıl sonra ödenmeye başlanır. Aylık taksitler halinde ödenir. Öğrenim kredisi borç sorgulama için KYK’nın internet sitesinden e-hizmetler menüsünden yapılabilir. Bu kısımdan kredinin toplam broç miktarı yanı sıra taksit miktarı da öğrenilebilinir.

Öğrenim kredisi öğrenim boyunca verilmektedir. Öğrenim bittikten sonra kredi veya burs kesileceğinde uzatma işlemi yoktur. Bu sebeple kyk kredi uzatma dilekçe örneği bulunmamaktadır.

Öğrenim Kredisi Erken Ödeme İndirimi Nedir?

Krediyi almaya başladığınız tarihten son aldığınız tarihe kadarki tüm kredi taksitlerinizin toplamı toplam kredi miktarınızdır. Kredi borcunuz ise toplam kredi miktarı ile Yİ-ÜFE (Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) artışlarına göre hesaplanarak toplanması ile belirlenmektedir. Ayrıca ödenmeyen kredi borçlarında da aylık olarak yüzde 1,40 oranında günlük gecikme zammı da uygulanmaktadır.

Kredi borcu, kredi ödeme zamanından önce ödenmesi durumunda erken ödeme indirimi yapılmaktadır. Ödemenin başladığı tarihten sonra indirim yapılmaz.

KYK Kredi veya burslarla ilgili olarak aklınıza takılan tüm soruları www.yurtkur.gsb.gov.tr adresi üzerinden kredi ve burslar ile ilgili sıkça sorulan sorular kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıca aynı internet adresi üzerinde kredi ve burslar ile ilgili dilekçe örnekleri de yer almaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir