Memur Emeklisine Çifte Zam

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada çalışanımızı enflasyonun altına bir ücrete mahkûm etmeyeceğiz dedi. Ocak ayında yapılacak zamlar ile en düşük memur maaşı 2.829 Lirayı bulacak.

Milyonlarca memur ve memur emeklisi Ocak ayında yapılacak zam sonra maaşlarının ne kadar olacağını merak ediyor. Çünkü maaşlarına iki kez zam yapılacak. Memur ve memur emeklilerinin Ocak 2018 itibari ile alacağı ilk zam toplu sözleşme görüşmeleriyle belirlendi. Zam oranı %4, bu zam oranına 6 aylık enflasyon farkı da eklenecek.

Enflasyon Yüksek Çıkarsa Zam Artacak

Ocak ayında gelecek zamla birlikte en düşük memur maaşı 2.829 TL’yi bulacak. 5 aylık enflasyona göre %0,97 farkta hesaplandığında bu rakam 2.857 TL’ye çıkacak. Ama Aralık enflasyonu da önemli. Eğer enflasyon yüksek çıkarsa zam farkı daha da artabilecek.

Emekli memurlarda ise en düşük maaş %4’lük zam ile birlikte 1.945 TL’ye yükselecek. 5 aylık enflasyona göre fark eklendiğinde rakam 1.964 TL’ye ulaşacak. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına enflasyon farkı alabilmesi için enflasyonun yüzde dördü aşması gerekiyordu. 5 aylık enflasyon verisi ile oran aşıldı. Temmuz-Kasım ayı enflasyonu %4.97 çıktı. Kesin zam oranları Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanacağı 3 Ocak 2018’de ortaya çıkacak.

Asgari Ücret Belli Oldu

6,5 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret rakamı Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından resmen açıklandı. Asgari ücret Ocak ayından itibaren net 1603 TL, brüt olarak 2029 TL olarak belirlendi. Buna göre asgari ücrette %14 oranında artış gerçekleşti.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir