Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İleriye yönelik karlı bir yatırım imkanı sunan mortgage, kelime anlamıyla “İpotekli Konut Kredisi”, taşınmaz malların ipoteği ile verilen kredi çeşididir. Kredinin tüm taksitleri bittiğinde ipotek kalkar. Mortgage hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenler nelerdir, inceleyelim.

Mortgage İle Konut Kredisinin Farkı Nedir?

Mortgage ile konut kredisi aynı görünseler dahi aralarındaki en temel fark süredir. Mortgage kredileri 25-30 yıla kadar vadeli olabilirken konut kredileri için vade daha kısadır. Mortgage için kullanılan kredi faiz oranları değişken veya sabit olabilir. Mortgage için ipotek şartı vardır.

Mortgage Tipleri Nelerdir?

Mortgage için temel olarak iki çeşit vardır, Sabit Faizli Mortgage ve Değişken Faizli Mortgage.

Sabit faizli mortgage alındığında kredinin vadesi boyunca ödemeler sabittir. Değişken faizli mortgageda ise bankalar enflasyonu göz önünde bulundurarak belirli oranlar belirlerler ve ödemeler değişkenlik gösterir.

Mortgage Kredisi Alırken Sistem Nasıl İşlemektedir?

Mortgage ile konut alınırken, kişi alacağı taşınmaz malın değerini bankadan talep eder, banka ekspertiz aracılığıyla malın değerine karar verir. Aynı zamanda kredi alacak kişinin gelir tespiti yapılır. Şartlar uyduğunda banka kredi kararını verir ve mortgage kredisi başlar.

Mortgage Alma Şartları Her Banka İçin Aynı Mıdır?

Mortgage kredisi için faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bunun yanında her banka farklı bir ödeme sistemi oluşturur.

Mortgage ile yatırım yapmak karlı mıdır?

Konut almak istiyorsanız lakin nakit sıkıntısı çekiyorsanız mortgage ile konut almak karlı bir yatırım olarak görülür.

Mortgage Kredisi İçin Başvururken İstenen Belgeler Nelerdir?

Mortgage için başvururken bankaların genel olarak talep ettiği belgeler, nüfus cüzdanı, ikamet belgesi, satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti, gelir durumunu gösterir belge.

Mortgage için başvururken kefil gerekli mi?

Mortgage kredisi için başvururken genellikle kefil talep edilmez lakin bazı durumlarda kefil istenebilir.

Konut bedeli için belirlenen ekspertiz değerinin %75ine kadar mortgage kredisi kullanılabilir.

T.C. uyruklu kişiler için döviz endeksli mortgage kredisi kullanımı yasaklanmış olup, yabancı uyruklu kişiler USD/GBP/EUR cinsinden döviz endeksli mortgage kullanabilirler.

Mortgage kredisinin en büyük avantajı kira yerine kredi taksidi ödemektir. Bununla birlikte uzun vadeli uygun krediler ödemek, borcu tekrar yapılandırabilmek, sabit taksit tutarları ve evin değerini ekspertizin belirlemesi mortgage avantajlarındandır.

Mortgage ödemeleri devam eden bir konut satın alınabilir lakin devir işlemleri ilgili ayrıntılı bilgiler mortgage uzmanlarından ve bankalardan mutlaka alınmalı.

Mortgage kredisi genellikle tamamlanmış konutlar için kullanılsa da bazı bankalar tamamlanmamış konutlar için kolaylık sağlayabiliyor.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir