Negatif Faiz Nedir? Neden Uygulanır?

Sunduğu avantajlar sayesinde faiz hesaplamalarından da yararlanabilirsiniz. Şimdi gelelim konumuza: Öncelikle daha önce böyle bir faiz durumu var mıydı, duymadım diyebilirsiniz. Ne olduğu hakkında bir fikrinizde olmayabilir. İşte bu yüzden sizleri düşünerek yazmak istediğimiz bir yazımız daha. Aklınızdaki tüm soru işaretlerin ortadan kaldıracak ve hepsinin cevabını bulacaksınız. Kredi ihtiyaçları kadar, krediye verilen faiz oranları da her zaman önemli safhadadır. Peki, bu kredi oranları ile ilgili ne gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Kredi faiz oranı ile negatif faiz arasındaki bağlantı nedir? Yazımızı okumaya devam ederek, tüm detaylara kolaylıkla varabilirsiniz.

Nedir Bu Negatif Faiz Olayı?

Biliyorsunuz ki ekonomik durum günbegün değişiyor. Her geçen gün yeni krizler, yeni oranlar veya yeni artışlar söz konusu olabiliyor ve tabi ki negatif yönde de olabiliyor. İşte bunlar doğrultusunda ekonomiyi sağlam tutmak için yapılan yatırımlar ve bu yatırımlar için bankaların uyguladıkları negatif faiz ile beraber paralar eksi yönde düşüyor.  Ayrıca bu sayede kredi çekme işlemleri daha da fazla olsun ve buna rağmen borç durumu azalsın diye uygulanıyor. Kimse zor durumda kalmadan rahat bir şekilde negatif faiz sayesinde kredi sahibi olabiliyor.

Negatif faiz her yerde uygulanıyor mu? Tabi ki çoğu yerde uygulanıyor ancak yine de tüm ülkeler de uygulanıyor diyemeyiz. Aklınızdaki soru işaretlerini gidererek, sizleri aydınlatmak için derlediğimiz maddeleri incelediğinizde hangi ülkelerin negatif faiz ile ilgilendiğini görebilirsiniz. Şimdi de bankalarımıza ve banka faiz oranlarına bakalım.

  • İsviçre -1,25 faiz oranı
  • Danimarka  -0,65 faiz oranı
  • İsveç -0,50 faiz oranı
  • Avrupa -0,10 faiz oranı
  • Japonya -0,10 faiz oranı vb. gibi

Örneğini verdiğimiz bu ülkelerin ne kadarlık negatif faiz oranlarıyla ilgilendiklerini öğrendik. Daha fazlasını ve ayrıntılarını, avantajlarını ve dezavantajlarını en yakın banka şubelerine uğrayarak öğrenebilirsiniz.

Ekonomik durumun kötüye gitmesi hatta düzeltilemediği zamanlar da oluyor. İşte bu gibi zamanlar için yaratılmış olan negatif faiz oranları bir nebze de olsa maddi açıdan bazı kolaylıklar sağlıyor. Aslından çok fazla önerilmese de kullanılması gerektiğine vurgu yapılıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ekonomiyi ayakta tutabilmek adına negatif faiz durumu kullanmamız gerekiyor.

Negatif Faiz Uygulamanın Tehlikeleri ve Dezavantajları Hangi Safhada!

Tabi ki avantajı olduğu gibi dezavantajları da riskleri de bulunuyor. Az önce de dile getirmiştik. Negatif faiz oranlarını ve hangi ülkelerde kullanıldıklarını yazmıştık. Peki, risk bu işin neresinde? İnceleyip görelim.

  • Negatif faizi uygulayan ülkeler, ekonomi adına nakit para faizlerini ödememek için bankalarımız yerine kendi kasalarını kullanıyor. Yani nakitleri kendi kasalarında saklıyor. Ve bundan dolayı risk durumu taşıyor. Çünkü kişiler bu paraya talepte bulunabilir. Bulunmaları durumunda risk durumu ortaya çıkar.
  • Maliyet durumuna göre risk azalıyor veya artıyor.

Bilgiler yetersiz kaldıysa ve aklınıza takılan daha çok soru işareti varsa, en yakın banka şubelerine uğrayarak tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir