Ortak ATM Uygulaması Bugün Başlıyor

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar banka kartı ve kredi kartı kullanımını kolaylaştırmak için dünyada bir örneği daha bulunmayan “Ortak ATM” uygulaması için uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Ve sonunda beklenen gün geldi ve bugün itibari ile tüm ATM‘lerde herhangi bir  bankaya ait kredi kartı veya banka kartlarımızı kullanabileceğiz. Şüphesiz banka kartı ile kredi kartının ait olduğu bankaya ait ATM cihazını aramak birçoğumuzun sıklıkla yaşadığı bir durumdu. İşte bu yeni uygulama ile hangi bankaya ait olursa olsun bize en yakın ATM cihazından işlemlerimizi kolaylıkla halledebileceğiz.

Ancak sistemin getirdiği bazı dikkat edilmesi gereken noktalar da elbette mevcut. Örneğin bazı bankalar diğer ATM cihazlarından para çekmemiz halinde ücret talep etmeyecekler. Ancak bazı bankalar da 10 liralık bir çekimde 4 lira gibi fahiş bir miktarda işlem ücreti alabilecek. Bu nedenle de diğer banka ATM‘lerinde işlemlerinizi gerçekleştirmeden öncelikle bankanızla ücretler konusunu görüşmenizi tavsiye ederiz.

Yeni uygulama ile Ortak Nokta yada Altın Nokta gibi uygulamalar da tarihe gömülmüş oldular. Bildiğiniz gibi bu uygulamalar birkaç bankanın kendi arasında anlaşarak ortak ATM hizmeti vermesi anlamına geliyordu.

Ülkemizde bulunan 22 bin ATM nin ortak kullanılması ile ülkemiz ekonomisine de 300 milyon doları bulan miktarlarda katkı sağlanması bekleniyor. Yeni uygulama hepimiz için hayırlı olsun.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir