Şekerbank EKO Kredi Kampanyası

Hükümetin çıkarmış olduğu kanuna göre binaların alması gereken enerji kimlik belgesi için tanınan süre 2017 sonunda doluyor. Bu belgeyi almanın şartı binanın ısı kaybını engelleyen mantolamanın yapılmasıdır. Bu durumun zorluğunun farkına varan az sayıda banka 60-120 ay arasında vadelerle düşük faizli mantolama kredisi vermeye başlamıştır. Bu bankalardan biri de Şeker bank olmuştur. Şekerbank kredi paketleri içinde yer alan ısı yalıtımı kredisi EKO Isı Yalıtım kredisi olarak tanımlanmıştır.

Şekerbank İzoder İşbirliği

2009 Mayıs ayından beri Şekerbank kredi kampanyaları enerji verimliliği ve tasarrufu hakkında yurt içi ve yurt dışı anlaşmaları sayesinde kişilere EKO kredi fırsatı sunmaktadır. İzoder’in teknik bilgileriyle geliştirilen Şekerbank EKO kredisi yalıtım yaptırmak isteyen bina sahiplerine avantajlı fırsatlar veriyor. 60 aya kadar vade ve yüzde 0,93’den başlayan faiz oranları ile ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor. EKO kredi, Şekerbank ihtiyaç kredileri arasından müşteriler tarafından en çok tercih edilen kredi olmasının sebebi ise 12 aya kadar sıfır faiz oranı ve masrafsız özelliklerini taşımasıdır. 36 ay kadar vade seçeneği tüm bireysel müşteriler için geçerli olurken, 60 aya kadar olan vade seçeneği yalnızca apartman ve site yöneticilerinin istekleri için geçerlidir.

Bireysel müşterilerin dışında kurumsal müşteriler de benzer koşullarla Şekerbank kredi kampanyaları hakkından yararlanabiliyor. Bu doğrultuda ek hizmet olarak yalıtım teknik danışmanlığı, proje kontrol hizmetleri ve uygulayıcı firma danışmanlığı veriyor.

Banka bunun dışında Enerji Kimlik Belgesi’nin temini için de müşterilerine destek sağlıyor. Apartman veya site yönetimi tarafından EKO krediye başvurulursa banka kat sahiplerinden ya da kiracılardan herhangi bir evrak istemediklerini belirtiyor. Apartman sakinlerinin aldığı karar aynı olduğu takdirde bir karar metni ve kiracı ya da daire sahiplerinin listesi ile krediye başvuru yapılabiliyor. Kat sahipleri isterlerse apartman yönetimi yoluyla değil bireysel olarak da krediye başvuru yapabiliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi apartmanlarda enerji performansının ve enerji kaynaklarının etkili ve verimli kullanılmasını amaçlayarak enerjinin gereksiz yere kullanılmasını önlemek için bilgiler barındıran bir belgedir. Ayrıca bu belge ortalama olarak bir binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimi hakkında da bilgileri içeriyor.

Enerji kimlik belgesi ile binalar beyaz eşyalarda olduğu gibi enerji sınıflandırılmasına konuluyor. A’dan G’ye kadar olan bu sınıflandırma enerji verimi en yüksek olandan en düşük olana göre gidiyor. A sınıfı en yüksek seviyede olurken G sınıfı binalar en düşük seviyede bulunmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir