TEB Bankası Hasat Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım kredisi , son dönemde , çiftçilerin kalkınması ve tarım sektörünün yeniden hareketlenmesi adına oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli bir geliri olduğunu ispat edebilen pek çok çiftçi farklı tarım kredilerinden yararlanabilmektedirler. Buna paralel olarak, tarım kredisi veren bankalar her geçen gün yaygınlaşmaktadırlar.

Türkiye’de önemli bir yeri olan tarım sektörünün gelişmesi ve çiftçilerin kalkınmasını hedefleyen kredi yapılarına sahip olan TEB Bankası , çiftçilere özel hasat kredisi ile çiftçinin üretiminin başından sonuna desteklenmesine ön ayak olmaktadır. TEB Bankası Hasat Kredisi , çiftçilerin hasat zamanı ihtiyacı olan tohumların alınmasından, tohum ekimi sırasında sulama ve toprağın işlenmesi, toprağın ilaçlanması ve hasat sırasında çalışan tarım işçilerinin maliyetlerinin karşılanmasına kadar, süreç boyunca doğacak olan masrafların çoğunu içeren bir tarımsal destek kredisidir.

Tarım kredisine başvuruda bulunacak olan çiftçilerin önemsediği bir diğer konu olan tarım kredisi oranları bankalar arası farklılıklar gösterebilmektedir. Bu bağlamda, TEB çiftçi kredisi faiz oranları, çiftçilerin hasat sırasından elde edecekleri ürünler ve üretim çeşitliliği ve üretiminden elde ettiği kazanç yapısına göre çiftçiye özel olarak tasarlanmaktadır. Çiftçilerin ihtiyacına uygun olarak hazırlanan hasat kredisi , çiftçinin gelir yapısına uygun ve farklı ödeme alternatifleri sunan tarımsal kredi faiz oranları ile çiftçilere ulaşmaktadır.

TEB Bankası Hasat Kredisi Özellikleri

TEB Bankası Hasat kredisi çiftçiler için özelleştirilmiş kredi faiz oranlarının yanı sıra çiftçilerin geri ödeme sürecinin kolaylaştırılması ve hasat ürünlerinin güvenceye alınması adına farklı özelliklere sahiptir. Bu bağlamda TEB Bankası Hasat Kredisi aşağıdaki özellikleri kapsamaktadır.

  1. Kredi geri ödemesi,ürün hasatını takip eden 12 aya kadar vade verilebilmektedir. Bu sayede çiftçiler hasat boyunca kredi ödemesi yapmasının aksine , hasat sonrası ve takip eden 12 ay içerisinde ödemelerini gerçekleştirebilmektedirler.
  2. Çiftçilerin gelir yapılarına uygun olarak hazırlanan hasat kredilerinde, kredi tahsilatları, herhangi bir ara ödemeye tabi tutulmamaktadır.
  3. Hasat kredisi tahsilatı, vade sonunda yapılmaktadır.
  4. Hasat yapılacak olan bölgede yetişecek olan ürünlere Zurich Sigorta tarafından , her türlü doğal afet sonucunda oluşacak olan hasat kaybı ve hasat kalitesinin düşmesi halinde çiftçiyi koruyan bir sigorta olan , Bitkisel Ürün Sigortası” yapılmaktadır.

Teb Bankası Hasat Kredisine Başvuru İçin Gereken Belgeler

Hasat Kredisi başvurusu yapılabilmesi için, krediye başvurmayı hedefleyen çiftçilerin aşağıdaki belgeleri toplamaları gerekmektedir.

  1. Çiftçi kayıt sistemi belgesi
  • Hasat Kredisini almak için öncelikle her çiftçinin www.turkiye.gov.tr aracılığıyla e-devlet kapısından çiftçi kayıt sistemine giriş yapmaları gerektedir.
  • Çiftçi kayıt sistemine kaydolan çiftçiler buradan alacakları belge ve başvuru için gereken diğer belgelerle kredi sürecine başvurabilmektedirler
  1. Başvuruyu yapacak olan şahısın nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. Muhtardan alınacak olan ikametgah senedi

4. Hasat Kredisi talep edilen bölgelerin tapu fotokopileri

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir