Türkiye Ekonomi Bankası Sözleşmeli Üretim Kredisi Nedir?

Sözleşmeli üretim bir iş anlaşmasıdır. Genel anlamda; işletmelerin markalı ve belli özellikteki malların üretimini başka işletmelere imkan veren anlaşmadır. İşletmelerin dış pazardaki maaliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü arttırmak için başvurulan bir işbirliği türüdür. üretim ve lojistik maliyetlerini azaltmak, potansiyel ve ucuz iş gücünü kullanmak ve yönetsel problemlerden kaçabilmek için bu işbirliğine başvurulur.

Çeşitli bankalar tarafından verilen sözleşmeli üretim kredisi; üreticilere yani çiftçilere ihityaçlarını karşılamak adına üretikleri ürünleri teminnat göstererek kullanabilcekleri tarım kredisi türüdür. hasat dönemi, üretim zamanı ve bu evreleri kapsayan zamanlarda maddi zorluk çeken vatandaşlara destek sağlamak amacıyla ortaya çıkmış ve birçok banka tarafından değişen masraf ve faiz koşulları ile tüketicilere sunulmuştur.

TEB’in Sözleşmeli Üretim Kredisi Neyi Kapsar?

 

 

Sözleşmeli üretim yapan çiftçinin yanında yine Türkiye Ekonomi Bankası var. Çiftçilere özel üretim kredisiyle üretim maliyetlerini kolayca karşılamalarını ve ürün bedelleri ile geri ödemesi sağlıyor.

Sözleşmeli Üretim Kredisi; 12 aya kadar vade imkanı sunuyor. Krediyi çeken çiftçi vade sonunda ürün bedeliyle tek seferde ödemesi mümkündür.

Türkiye Ekonomi Bankası Sözleşmeli Üretim Kredisi’ne; TEB şubelerinden başvurabilirler. Başvuruda TEB bir takım belge zorunluğu tutmuştur. Bu belgeler;

 • Çiftiçi kişinin Çiftçi Kayıt Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı ya da sürücü belgesi
 • İkametgah senedi ve tapu fotokopileri veya varsa kiralık arazi sözleşmeleri’dir.

TEB Kredi Başvurularında İstenilen Genel Belgelerin Listesi;

 

 

 1. Kimlik Belgesinin Aslı (Nüfus Cüzdanınız veya Ehliyetiniz veya Pasaportunuz ) (Üzerinde TC Kimlik Numarası yazılı kimlik belgeniz)
 2. İstenilen Gelir Belgesi ile ilgili bilgiler:
  1. Kamu Çalışanlarından iseniz bordronuz,
  2. Özel Sektör Çalışanlarından iseniz Bordronuz veya üzerinde maaşınızda haciz bulunmadığına dair yazısı bulunan güncel onaylanmış şekilde gelir belgesi yanı sıra şirketinize ait imza sirküleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümünüzün belgesi,
  3. Emekliler iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Belgesi veya emekli maaşınıza ait Hesap Cüzdanınız, emekli olup ama halen aktif olarak bir yerde ücretli şekilde çalışıyor iseniz çalıştığınızı beyan edenlerden için işyeri destek prim bildirgesine ait belge.
  4. Serbest Meslek Sahipleri iseniz şirketinize ait Güncel Vergi Levhası belgesi ile Yıllık Gelir Vergisi Beyannameniz yanı sıra Güncel İşletme Hesap Özetiniz ve şirketinize ait Ticaret Sicil Gazetesi,
  5. Kredi başvurusu yapan kişi çiftçilik yapıyor ise; Çiftçilik Belgesi yanı sıra Müstahsil Makbuzları ile Arazisine ait Tapu Fotokopileri
  6. Ek olarak istenebilen diğer gelir belgeleri: Faiz Gelirlerinizi belgelemek için Hesap Cüzdanınız ve Kira Geliriniz için ise Tapunuz veya Kira Kontratının fotokopisi.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir