Vakıfbank Çeyiz Hesabı

Halden anlayan banka sloganı ile hizmet veren Vakıfbank, devletin evliliğe hazırlanan gençlerin yuva kurmalarını kolaylaştırmak için 16.12.2015 tarih ve 29564 sayılı Resmi gazete yayınlanan Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik kapsamında yaptığı çeyiz yardımından faydalanabilmeleri için, 18 yaşından büyük gençlere çeyiz hesabı hizmeti sunmaktadır. 18 yaşın altındaki gençler için ise aileleri çeyiz hesabı açabilmektedir.

Vakıfbank’ta çeyiz hesabı minimum 3 yıl vadeli olarak açılabilir. Hesaba ayda bir ya da üç ayda bir ödeme yapılabilir. Yapılacak aylık ödemeler ile ilgili 2017 yılı için belirlenmiş olan aylık minimum tutar 109.62 TL, maksimum tutar ise 1.096 TL’dir. Ödemeler bu sınırlar dahlinde kalmak şartıyla değişen oranlarda yapılabilir. Ödemeler Vakıfbank şubelerinden ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılabildiği gibi, otomatik çdeme talimatı ile müşteriye ait vadesiz mevduat hesabından ödenebilir. Vakıfbank çeyiz hesabından hesap işletim ücreti almamaktadır. Çeyiz hesabından belli kısıtlamalar dahilinde para çekilebilir fakat 3 yılın sonunda hesap bakiyesinin hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarın altında olmaması gereklidir. 36 ayın altında yapılan birikimlere devlet katkısı ödenmez.

Müşteri 3 yıl çeyiz hesabına düzenli ödeme yaptıktan sonra 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yaptığını evlilik cüzdanını Vakıfbank’a getirerek ispat ettiği takdirde kapanış bakiyesine ek olarak, Vakıfbank’ın güncel faiz oranları ile hesaplamış olduğu birikmiş faizleri ve çeyiz yardımı olarak bilinen devlet katkısını da alır. Devlet katkısı ödendikten sonra hesap Vakıfbank tarafından normal vadeli hesaba dönüştürülür.

Vakıfbank’ın Çeyiz Hesabı brüt faiz oranı %11.50 olarak belirlenmiştir. Devlet katkısı oranı ve tutarı ise düzenli ödeme sürelerine göre hesaplanır. Devlet katkısı evlilik tarihinde Vakıfbank çeyiz hesabında bulunan birikim baz alınır. Vakıfbank çeyiz hesabına yapılacak devlet katkısı oranları 2017 yılı için aşağıdaki gibi hesaplanır:

4.384,95 TL’yi geçmemek şartıyla, devlet katkısı 36 ve 47 ay arasındaki vadeli birikim tutarının yüzde 10 ile çarpılması ile hesaplanır.

4.933,07 TL’yi geçmemek şartıyla, 48 ve 59 ay arasındaki vadeli birikim tutarının yüzde 15 ile çarpılması ile hesaplanır

5.481,19 TL’yi geçmemek şartıyla, devlet katkısı 60 ay ve üzeri vadeli birikim tutarının yüzde 20 ile çarpılması ile hesaplanır.

Gençler, çeyiz hesabı açtırmak ya da çeyiz hesabı ve devlet katkısı ile ilgili Vakıfbank’ın uzman bireysel bankacılık uzmanlarından bilgi almak için geçerli bir kimlik belgesi ile en yakın Vakıfbank şubesini ziyaret edebilirler.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir