Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisi Nasıl Alınır?

Bankacılık sektöründe kişilere ve firmalara bankalar tarafından çok sayıda bankacılık ürün ve hizmetleri sunulmaktadır. Bankacılık ürünleri arasında kişi ve firmalar tarafından en yoğun ilgi gören ürün seçenekleri banka kredileri olarak ifade edilebilmektedir. Özellikle firmalar tarafından son dönemlerde tercih edilen banka kredi ürünü seçeneklerinden birisi İskonto ve İştira kredi seçenekleri olarak ifade edilebilmektedir.

 

 

Bu kredi seçeneğinden bahsetmeden önce iskonto ve iştira kavramlarından bahsetmek gerekirse iskonto genel olarak muhasebe alanında sıkça duyduğumuz herhangi bir ürün, mal veya hizmet üzerinde satışta uygulanan indirim olarak ifade edilebilmektedir.

Genellikle ticari faaliyetlerde yaygın olarak kullanılan iskonto şirketler arası ilişkilerde uygulanan senet uygulamalarında senetlerin süresi dolmadan faizi düşürerek sonrasında kalan ödeme miktarına uygulanan bir başka kredi seçeneği olarak ifade edilebilmektedir. Belirli kurallar çerçevesinde ürünün fiyatı dâhilinde uygulanan bir indirim olarak da ifade edilebilmektedir.

İştira ise sözlük anlamına bakıldığında satın alma anlamı taşıyan bir kavram olarak ifade edilebilmektedir. İskonto ve iştira kredisi nasıl alınır? Bankacılık faaliyetlerinde iştira ise söz konusu senetlerin satın alınması anlamına gelmektedir. Ticari faaliyetlerde kullanılan senetlerin vergi oranlarının yok edilerek senedin vade süresi sona erene kadar olan bedel tutarlarının banka tarafından ödenerek bankaca satın alınması şeklinde işleyen bir sistem olarak ifade edilebilmektedir.

İskonto ve İştira Kredilerinin Firmalar Açısından Önemi

 

Özellikle son dönemlerde firmalar açısından ticari faaliyetlerin desteklenmesi ekonomik faaliyetlerin canlılık kazanması adına hem devlet tarafında hem de bankalar tarafından desteklenen bir finansal etkinliği ifade etmektedir. Küçük veya orta ölçekli işletmeler açısından ticari etkinliklerine devam edebilmeleri açısından destek sağlanması bu amaçla farklı banka ürünü seçeneklerinin kullanılması oldukça önemlidir.

Ticari faaliyet amacı ile kurulan firmaların hizmetlerine devam edebilmeleri ve hizmetlerini geliştirebilmeleri açısından özellikle bankalar tarafından firmalara farklı şekillerde destek sağlanmaktadır. İskonto ve iştira kredisi veren bankalar bu türden firmaların etkinliklerinde destek sağlanmasına yönelik hizmet sağlayan banka hizmetleri arasında yer almaktadır.

Bu kredi seçenekleri işletmeler tarafından en fazla tercih edilen kredi seçeneklerini kapsarken işletmelere destek sağlanması amacı ile sunulan en önemli kredi seçenekleri arasında İskonto ve iştira kredisi seçenekleri oldukça önemli bir yere sahiptir.

İskonto ve İştira Kredilerinin Amacı Nedir?

 

 

Firmalar tarafından özellikle son dönemlerde yoğun ilgi gören bankalar tarafından firmaların birbirleri ile olan ticari ilişkilerinde kolaylık sağlanabilmesi adına mevcut borçların hemen ödenmesine karşılık olarak borçlu olan şirket tarafından vade süresi belirli olan senetler yazılarak alacaklı tarafa verilmekte alacaklı taraf senedin vade süresi dolmadan tahsil edememektedirler.

İşte bu noktada Ziraat İskonto ve İştira Kredisi seçenekleri firmalar tarafında bu tür konularda tercih edilen bir kredi seçeneğini oluşturmaktadır. Bu kredi seçeneklerinden faydalanmak isteyen işletme sahipleri banka şubelerine giderek bu krediler ile ilgili olarak bilgi alabilmektedirler.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir