Ziraat Bankası Nefes Kredisi

Ziraat Bankası bazı meslek odaları veya kuruluşlar ile işbirliği yaparak oda ve meslek kuruluşları kadar KOBİ’lere de özel şart ve avantajlar ile kredi hizmeti vermektedir. Ziraat Bankası Nefes Kredisi de bankanın girişimci KOBİ’lere destek vermek amacı ile sunduğu bir hizmettir.

Ziraat Bankası da bu amaçla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ile yapmıştır.

 

 

Ziraat Bankası Nefes Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası oda veya borsa üyesi olan girişimci KOBİ’lere uygun şartlarda işletmelerinin sermayelerinin finansmanı yanı sıra teminat desteği de sağlayan bir kredidir. Bu kredi Ziraat Bankası ve TOBB’un iş birliği ile hazırlanmış bir üründür.

TOBB ile işbirliği yapan Denizbank da Ziraat Bankası ile birlikte nefes kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası Nefes Kredisi Kimlere Verilir?

 • Bu krediden Sanayi Odasına, Ticaret Odasına, Ticaret ve Sanayi Odasına, Deniz Ticaret Odası ile Ticaret Borsasına üye olan ve yurt içerisinde faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliğe haiz olan KOBİ ölçekli işletmeler yararlanabilir.
 • Bu işletmelerin eczane, döviz bürosu, kooperatif, emlakçı yanı sıra faktöring şirketi, mali müşavir ile yeminli mali müşavir olmaması gerekmektedir.
 • Nefes Kredilerinde işletme başına en fazla verilebilecek miktar 150 bin Türk lirasıdır.
 • Kredilerin yıllık faiz oranı yüzde 9,90 ve vade seçenekleri ise 12 aydır.
 • Bu kredilerde yüzde 85 Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti de kullandırılacaktır.
 • Nefes kredisi bireysel bir kredi olmadığından şahıslar başvuramazlar.
 • Banka tarafından gerekli görüldüğü takdirde kredi için başvuran kişinin durumuna bağlı olarak banka tarafından teminat istenebilmektedir.
 • TOBB Nefes Kredisi ticari amaçlı verilen nakdi bir kredidir. Bu sebeple bireysel amaçlar için kullanılamaz.
 • KOBİ’ler bu krediden sadece bir kez faydalanabilirler.
 • Bu kredi bankaların daha önce kullandırmış olduğu kredilerin kapatılması amacı ile kullandırılamaz.
 • Nefes kredisi kullanabilecek KOBİ’lerin cirosunun 40 milyon Türk lirasından az olması ve çalışan sayısının da 250 kişiden az olması gerekmektedir.

Ziraat bankası nefes kredisi şartları kendinde barındıran ve TOBB üyesi olan KOBİ’ler hangi sektörde faaliyet gösterdiği önem arz etmeden bu krediye başvurabilirler.

 

 

KOBİ’ler bağlı bulundukları oda veya borsadan alacakları “Ziraat Bankası / TOBB Nefes Kredisi” şeklinde bir ifadenin yer aldığı bir üyelik belgesi ile Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Nefes Kredisi Başvurusu Hakkında

Nefes kredisine nasıl başvurulur ; Nefes Kredisine başvuruların değerlendirmeleri banka ve KGF tarafından yapılmaktadır. Değerlendirme süreci olumlu olduğu durumda KOBİ Nefes Kredisini kullanabilecektir. Kredi Garanti Fonu, kredi başvurusunda bulunan KOBİ’ye Hazine Müsteşarlığı tarafından ayrılan kaynak üzerinden kefalet sağlamaktadır.

Nefes kredilerinin değerlendirilmesi sürecinde TOBB’un veya oda ve borsaların herhangi bir yetkileri bulunmamaktadır.

Nefes Kredisi başvurularında bankaların almış oldukları 250 Türk lirası olan dosya masrafı ile Hazine Müsteşarlığı’nın almış olduğu kefalet başvuru bedeli ile komisyon bedeli dışında bir masraf veya komisyon talep edilmeyecektir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir