Ziraat Bankası’nın Dövize Endeksli Spot Kredileri

Spot Krediler ve Dövize Endeksli Krediler

Bir çok bankanın müşterilerine sundukları bir kredi türü de spot kredilerdir. Krediler ihtiyaçlara göre ayrıldığı gibi kullanım cinsine göre de ayrılır. Bu türe giren kredilerden biridir Spot Kredi’ler. Spot Krediler; vade bitene kadar tüm koşulları aynı kalan, vade, faiz ve ödeme tutarının aynı olduğu kredi türüdür. Ülkenin içinde olunan ekonomik şartlarından, enflasyondan, faiz oranlarının değişiminden etkilenmez. Günümüzde birçok banka aslında adına spot kredi desin ya da demesin; bu krediyi bir çok müşterisine kullandırmaktadır.

Dövize Endeksli Krediler; döviz olarak borçlandırılan fakat TL cinsinden kullanılabilen kredilerdir. Dövize Endeksli Krediler döviz kurunda herhangi bir artışın TL faizlerinin altında kaldığı dönemlerde kullandırılabilir. Dövize Endeksli Spot Krediler ise bu faiz oranının vade sonuna kadar sabit olarak hesaplanan kredilerdir. Bu kredilerin vadeleri genellikle 3 aya kadar belirlenir. Banka tarafından faiz ödemesi vade sonunda alınır.

BağlantıDövize Endeksli Krediler ve Dövize Endeksli Spot Krediler; döviz kredisi kullanamayan firmalar tarafından tercih edilir. Bu firmalarında dövize endeksli ya da döviz cinsinden gelir elde eden işler yapmaları esastır. Bankalar tarafından bu tür ticari faaliyetlerin finansmanını karşılamaları için kullandırılan kredi türleridir.

Ziraat Bankası’nin Dövize Endeksli Spot Kredisi’nin Avantajı

Ziraat Bankası; döviz endeksli ya da döviz cinsinden gelir elde eden işletmelere Döviz Endeksli Spot Kredisi avantajı sunuyor. Hem de diğer bankaların aksine işletmelerden Dövize Endeksli Spot Kredi kullandırırken ihracat taahhütnamesi beyan zorunluluğunu kaldırdı.

Ziraat Bankası Dövize Endeksli Spot Kredi kampanyasını döviz kuru endeksine göre hesaplar. Genellikle diğer bankaların en fazla 3 aya kadar vade sunarken en fazla 6 aya kadar vade imkanı sunuyor. Ziraat Bankası olarak işletmelere Spot Kredi hesabı borçlu cari hesabı olarak açılır veya borçlandırma amaçlı Dövize Endeksli Mevduat hesabını 6 aya kadar vadeli olarak açar.

Ziraat Bankası Dövize Endeksli Spot Kredi firmalara kullandırılırken kendilerinden gelecek dönemde yapacakları ihracatları teminat göstermelerini şart tutmazken, kendlerinden Döviz Alım Belgesi veya Döviz Satım Belgesi düzenlemezler.

Ziraat Bankası’na Dövize Endeksli Spot Kredisi İçin Başvurular

Dövize Endeksli Spot Kredi’den faydalanmak isteyen işletmeler ya da işletme sahipleri bizzat en yakın Ziraat Bankasına başvurmaları gerekmektedir. Başvurular Ziraat Bankası’na ait internet bankacığından yapılabiliceği gibi gerekli belgelerin teslimi için şubelere gidilmesi daha uygun olacaktır. Fakat Ziraat Bankası’ın resmi internet sitesinden de Dövize Endeksli Spot Krediler’le ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası krediye başvuracak işletmelerden krediye başvurabilmek için işletmelerin maşi durumlarını belgeleyen belgeleri isteyebilirler. Ziraat Bankası Dövize Endeksli Spot Kredi’nin faiz oranları kredinin kullanımının sağlacağı dönemdeki döviz faiz oranları baz olarak tutulacaktır. Krediyi Spot olarak kullandırıldığından dolayı vade sonuna kadar masrafların ve faiz oranlarının sabit kalacağından emin olabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir